Mohlo by vás zaujímať

Čo je ortopédia?

Ortopédia je základný medicínsky odbor, ktorý spolupracuje s ďalšími medicínskymi odbormi. Zaoberá sa prevenciou, diagnostikou, liečbou, posudzovaním a výskumom ochorení a úrazov pohybového ústrojenstva všetkých vekových kategórií.

Klenba nohy

Ľudská noha má dve hlavné funkcie a to prenášať hmotnosť tela, a zároveň umožňuje prenášanie tejto hmotnosti čo sa vlastne nazýva chôdza alebo pohyb.

Ak má byť teleso stabilné, musí byť podopreté v troch bodoch a ťažisko musí byť medzi týmito bodmi. Noha má tiež tri oporné body:

  • hrboľ pätovej kosti
  • hlavičku prvého metatarzu
  • hlavičku piateho metatarzu

Medzi týmito opornými bodmi sú dva systémy oblúkov a to konkrétne priečne a pozdĺžne. Klenby chránia mäkké tkanivo chodidiel nohy a umožňujú pružnú nohu.

Priečna klenba nohy je medzi hlavičkami prvého až piateho metatarzu.

Pozdĺžna klenba nohy je výrazná hlavne na vnútornom okraji chodidla, na vonkajšom okraji je podstatne menšia.

Význam nožnej klenby

Hlavnou úlohou nožnej klenby je tlmiť nárazy pri chôdzi, tvrdom došľape či doskoku a odľahčuje tak naše kĺby a tým chráni našu chrbticu od náročných otrasov. Nožná klenba sa vyvíja približne do šiesteho roku života dieťaťa. Jej vývin záleží na rozvoji šliach, väzu a svalstva na dolnej končatine. Pokiaľ svaly a väzy do tej doby dostatočne nezosilnia, môže dôjsť k deformácií nohy a vývinu plochej nohy.

Prevencia plochej nohy

Najpodstatnejším prvkom pri liečbe, ale aj pri prevencií plochej nohy je voľba správnej ortopedickej obuvi, ktorá je vo vnútri anatomicky tvarovaná. Táto obuv je síce drahšia, ale jej kvalita je na inej úrovni ako lacné produkty. Produkty z www.grubin.sk sa nedajú porovnať s obuvou z lacných čínskych obchodov a trhovísk. Ďalšou dôležitou súčasťou prevencie a liečby spadnutej klenby nohy sú pravidelné cvičenia. Mnohí lekári odporúčajú chôdzu na boso po tráve, drobnom štrku a piesku. Nie vždy ale situácia dovoľuje chôdzu na boso a preto môžete využiť alternatívu obuvi na to určenú na www.grubin.sk a nohy budú podporované a držané v správnej polohe.

Dôležitosť správnej obuvi

Hlavnou úlohou ortopedickej respektíve anatomicky tvarovanej obuvi je správne držanie nohy prípadne odľahčiť preťažovanú oblasť čiže chodidlo. Ďalším dôležitým aspektom pri nosení správnej anatomickej obuvi je odľahčenie kĺbov a s tým prichádza aj úľava pre chrbticu a celé telo.

Je dôležité, akú obuv človek nosí, pretože nohy nás nosia celý život a tým ako sa o nich staráme sa nám aj odvďačia. Anatomicky tvarovanú a ortopedickú certifikovanú obuv nájdete na našom e-shope.

Obuv GRUBIN zlepšuje držanie tela

Lepšie držanie tela aktivuje anatomicky tvarované lôžko v obuvi, ktoré udržiava a stabilizuje pätu v neutrálnej polohe. Táto poloha je prirodzená a prospešná pre chôdzu. Neutrálna poloha, v ktorej je uložená päta v lôžku obuvi, presúva až 90 % váhy ľudského tela na pätu, ktorá je na to anatomicky prispôsobená a tým sa zabraňuje nadmernému zaťažovaniu prednej časti chodidla a prstov. Chôdza na vysokých opätkoch prispieva k nesprávnemu držaniu tela, klenba chodidla sa posúva dopredu. Každá odchýlka od prirodzenej anatómie chodidla môže spôsobiť bolesti chrbtice a poškodenie medzistavcových platničiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *